“Üç Boyutlu Farkındalık”


Bilsel Ç. , Kaplanoğlu L. (Yürütücü)

Diğer Resmi Kurumlarca Desteklenen Proje, 2015 - 2016

  • Proje Türü: Diğer Resmi Kurumlarca Desteklenen Proje
  • Başlama Tarihi: Mart 2015
  • Bitiş Tarihi: Temmuz 2016

Proje Özeti

Yeşilay’ın Gençlik Mali Destek Programı ile desteklediği, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) işbirliğiyle düzenlenen Üç Boyutlu Farkındalık Projesi’nin “3D Video Mapping” etkinliği 27 Ekim’de başlıyor. Toplumsal bir problem haline gelen teknolojinin sınırsız kullanımı konusunda farkındalık oluşturacak etkinlikte, vitrin mankeni üzerine projektör ile 3 boyutlu bir tasarım yansıtılarak tehlikenin boyutuna dikkat çekilecek. Taksim Metro’da 2 gün boyunca devam edecek etkinlik ücretsiz olarak görülebilecek.

Yeşilay’ın Gençlik Mali Destek programı ile yürütülen “Üç Boyutlu Farkındalık” projesi kapsamında teknoloji bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen “3D Video Mapping” etkinliği başlıyor. Yarın (27 Ekim 2015, Salı) Taksim Metro’da başlayacak olan etkinlikte izleyiciler vitrin mankeni üzerinden gerçekleştirilecek 3 boyutlu bir projektör gösterimi ile teknoloji bağımlılığının zararları konusunda bilgilendirilecek. 2 gün boyunca devam edecek etkinlikle, üniversite gençliği arasında teknoloji bağımlılığı hakkında bilgi düzeyini arttırmak ve farkındalık oluşturmak amaçlanıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından yürütülen projenin Taksim Metro’da gerçekleştirilmesinin nedeni ise metro içerisinde internetin kullanılamamasından ötürü teknoloji bağımlılığının farkında olunabilecek bir alan oluşturulması.

Türkiye’de bağımlılıkla mücadelenin ilk kez 3D Mapping projesi ile 3’üncü boyuta ulaştığı etkinlik, bağımlılıklar konusunda başta gençler olmak üzere tüm vatandaşları görsel sanatlarla bilinçlendirmeyi amaçlıyor.