Bantlı Konveyörlerde Farklı Bant Tasarımlarının Mekanik Özelliklerinin Deneysel ve Sayısal olarak İncelenmesi


Aşçıoğlu Temiztaş B. (Executive), Bolat B., SOLAK A.

Project Supported by Higher Education Institutions, 2021 - 2023

  • Project Type: Project Supported by Higher Education Institutions
  • Begin Date: March 2021
  • End Date: March 2023

Project Abstract

Sanayinin birçok alanında malzemelerin iletiminde konveyör sistemleri kullanılır. Konveyörler, malzemeleri bir yerden bir yere taşımak, bir bölgede toplamak veya yeniden sıralamak amaçlı kullanılırlar. Malzeme türlerine göre birçok farklı konveyör tipi bulunmaktadır. Taşınacak malzemenin türüne, fiziksel ve mekanik özellikleri başta olmak üzere malzemenin birçok özelliğine göre konveyör sistemi için tasarım ve bant seçimi yapılmaktadır.

Bu çalışmada; malzemelerin taşınması için kullanılan bantlı konveyör sistemleri üzerinde farklı bant modelleri üzerinde incelemeler yapılması amaçlanmıştır. Sistem üzerinde taşınacak malzemelerin değiştirilerek, farklı bant malzemelerinde meydana gelen aşınmaların, yırtılmaların ve eğilme gerilmelerinin deneysel olarak incelenmesi ve bu parametrelerin sayısal/analiz yöntemiyle karşılaştırılmasının yapılması amaçlanmaktadır.

Birden fazla farklı bant malzemesine sahip konveyörlerde çeşitli malzemeleri taşıyarak deneysel karşılaştırmaların literatürde çok yer bulmamış olması ve endüstride üreticilerin ve kullanıcıların bu problemler yüzünden sıkıntı yaşamaları amacıyla bu çalışmanın yapılması hedeflenmiştir. Özellikle literatürde ve sanayide açık olan bu konuya uygun olacak şekilde deney düzeneğinin tasarımı ve imalatı yapılarak elde edilen sonuçların neticesinde taşınacak malzemeye en uygun bant seçiminin yapılması hedeflenmiştir. Böylelikle tasarımcı ve üreticiye gerekli tasarım parametrelerin sunulması hedeflenmektedir.