Semtini Yaşat Projesi Beşiktaş Yaşam Rehberi


Yavuz A.

Municipality, 2022 - 2022

  • Project Type: Municipality
  • Begin Date: March 2022
  • End Date: October 2022

Project Abstract

Semtini Yaşat Projesi ile Beşiktaş ilçesinde yaşayanların dahil olduğu semtin geleceğine dair düşünceler geliştirilen bir süreç planlanarak bu süreç belirlenen aşamalara uygun biçimde sürdürülmektedir.
Çalışma başladığı günden bugüne kadar geçen süreçte oldukça kalabalık ve genç bir ekip ile çok disiplinli bir proje olarak sürdürülmektedir. Ekip üyeleri farklı kurumlarda farklı branşlarda ve akademik düzeylerde eğitim alan ve çalışan kişilerden oluşmaktadır.
Çalışma alanı olarak "Beşiktaş Çarşı", "Arnavutköy" ve "Bebek" mahalleri seçilmiştir.


Projeyi bir tasarım rehberi olmanın ötesine taşıyan yönleri ise yaklaşım biçimidir. Daha önce gerçekleştirilen tasarım rehberi çalışmalarına uluslararası boyutta erişim sağlanarak uzun süreli çalışmalar sonucunda oldukça geniş çaplı ve kapsayıcı bir yaklaşım çizimi hedeflenmiştir. Bu amaçla gruplanan 13 yaklaşım biçimi kendi içerisinde ilkeler ve ilkelere ait kriterler özelinde gruplanarak detaylı olarak incelenmiştir.
Çalışma sürecinde yaklaşım biçimleri, ilkeler ve kriterler daima "düzenlenebilir" nitelikte değişim ve gelişime açık tutularak irdelenmiştir. Çalışmanın her adımında edinilen veriler ile öncelik sıralamasından ifade ediliş biçimine kadar güncellenen dinamik bir sistem kurgulanmıştır. Çalışmadan toplanan tüm veriler derlenerek "Katılımcı Tasarım Rehberi" kitaplaştırılmaktadır.

PROJE YÜRÜTÜCÜSÜ BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ BAŞKAN YARDIMCISI OYLUM IŞIK DOÇ.DR. ÜMİT ARPACIOĞLU 

PROJE EKİBİ DOÇ.DR EBRU OMAY POLAT - YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, DOÇ.DR. ELİF SÖNMEZ - ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ ÖĞR. GÖR. HÜMEYRA ŞENTÜRK TOSLAK - MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ, ÖĞR. GÖR. NAZLICAN NAZLI - NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ, ARŞ. GÖR. AHMET BURAK KAYA - ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ, ARŞ. GÖR. ANIL YAVUZ - YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ , ARŞ. GÖR. AYLİN AKÇABOZAN TAŞKIRAN - YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, ARŞ. GÖR. BETÜLNUR HÜLAGÜ - BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ, ARŞ. GÖR. ÇİSEM BOZBEK - ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ , ARŞ. GÖR. ESRA İSLAMOĞLU - HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ, ARŞ. GÖR. FURKAN TOPAL - BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ, ARŞ. GÖR. HASAN MURAT ÇETİN - ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ, ARŞ. GÖR. H. SUEDA YILDIRIM - YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ARŞ. GÖR. MELİS BİLGİÇ - YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, ARŞ. GÖR. MERVE YILDIRIM ÖZBAŞ - ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ, ARŞ. GÖR. SERENAY ULUSOY - MALTEPE ÜNİVERSİTESİ, ARŞ. GÖR. SÜMEYRA AKGÜN - ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ , Y. MİM. NERİMAN GÜL ÇELEBİ, Y. MİM. TUĞBA CEBECİ, MİMAR ARİFE DONBAK GÜRSES, MİMAR AYLİN EMİR, MİMAR BERFİN YILMAZ, MİMAR BERK BİRİNCİ, MİMAR CANSU GÜLER, MİMAR ÇİĞDEM BOLELLİ, MİMAR DAMLA YAŞAR, MİMAR EVRİM SOLHAN, MİMAR FERİHA ERDOĞAN, MİMAR GÖZDE YÜCETEPE, MİMAR IŞILAY ÖYKÜ TANDOĞAN, MİMAR İREM AKDAĞ ÖZPINAR, MİMAR MEHMET ONUR ERTOĞRAL, MİMAR DERİN HİLAL BİLMEZ, MİMAR MELEK SELİN ŞANAL, MİMAR MERYEM SAKMAN ,MİMAR MERVE KARAMANLI, MİMAR  NAZLI NİSA GÜNEY, MİMAR NİSA SEREN ÇIPLAKKAYA, İÇ MİMAR ÇAĞLAR LAMPİR, İÇ MİMAR SÜMMİYE KARADAMAR, ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSİ BAHAR GÜVEN 

BELEDİYE EKİBİ OYLUM IŞIK, ÖZGÜN KÖSE, BEDİRHAN BİROL, ELİF AKSU