Announcements & Documents

Tesisat Bilgisi Dersi Ödevi
Homework
11/23/2021

Sevgili Öğrenciler,

Ekte yer alan görsele göre hazırlamanız gereken ödevinize ilişkin gerekli bilgiler aşağıda verilmiştir.

 1. Yapı elemanlarını gösterecek şekilde kesit çizimi yapılacaktır.
 2. Ölçek 1:1 olmalıdır.
 3. İşaretlenen dört bölgede de ısı yalıtımı malzemesi kullanılmalıdır.
 4. Sadece 2 numaralı elemanda su yalıtımı kullanılmayacak, diğer üçünde kullanılacaktır.
 5. Yalıtım malzemesi kalınlığı belirlenirken her öğrenci kendi öğrenci numarasını esas almalıdır:
 6. Öğrenci numaranızın son hanesine göre seçim yapmalısınız. Yani öğrenci numaranızın son hanesindeki rakam, cm cinsinden yalıtım malzemesi kalınlığınız olacaktır.
 7. Numarası 0 (sıfır) ile biten öğrenciler 10 cm olarak almalıdır.
 8. Yalıtım malzemesi seçimi sizlere bırakılmıştır. Ancak, piyasadaki firmaların kataloglarında yer alan ve üretimde olan ürünler arasından seçim yapılmalıdır.
 9. Seçilen ürünün kataloğu çizim dosyasının içerisine eklenmeli ve seçim işaretlenerek gösterilmelidir. Görselde ürün ölçülerinin yer aldığı tablonun paylaşılması yeterlidir. Tüm kataloğun yüklenmesine gerek yoktur.
 10. Numarasının son hanesine uygun kalınlıkta yalıtım malzemesi bulamayanlar, edindikleri katalogdaki kendi numaralarına en yakın olan büyük değeri kullanmalıdır. Örneğin numaranız 4 ile bitiyor ve 4 cm kalınlığında yalıtım malzemesi bulamıyorsanız ve bulduğunuz katalogda 3 cm, 5 cm, 8 cm kalınlıklarında malzemeler varsa, 5 cm'lik ürünü seçmelisiniz.
 11. Yapı elemanlarını belirtirken, standart gösterim şekline ek olarak yalıtım malzemesini ayrıca belirtmeniz gerekmektedir.
 12. Teslim edilmesi istenen ödev tek bir dwg dosyası olmalıdır. Kataloglar ayrı bir dosya olarak değil, dwg dosyasının içerisine yapıştırılarak gönderilmelidir. Sisteme yükleme yapılırken gerekirse bu tek dwg dosyası ziplenebilir (zip dosyası içerisinde sadece dwg dosyası olmalıdır).
 13. Katalog görüntülerinin dwg dosyasına eklenmesi aşamasında, farklı bilgisayarda da görünebilir olması oldukça önemlidir. Katalogların görünebilirliğinden lütfen emin olunuz.
 14. Hem ısı yalıtım malzemelerinin hem de su yalıtım malzemelerinin kataloglarını eklemelisiniz.
 15. Ödevler online.yildiz.edu.tr sistemi üzerinden, 25 Kasım Perşembe günü tanımlanacaktır. 1 hafta süre ile (2 Aralık Perşembe) ödevinizi yükleyebilirsiniz. Daha sonra sistem ödev teslimine kapatılacaktır. 
 16. AutoCAD'in dilediğiniz versiyonunu kullanabilirsiniz.
 17. Belirtilen hususlar dışındaki konularda, makul olmak kaydıyla dilediğiniz seçimi yapabilirsiniz.


Lütfen ödevinizi teslim etmeden önce, ödevinizin ekteki dosyanın ikinci sayfasındaki listede yer alan kontrol listesine uygunluğunu kontrol ediniz.

Final sınavında görüşmek üzere hepinize başarılar dilerim.

Dr. Serkan ERDEM

        

Ödev.pdf Creative Commons License

Isı Proses Staj Çalışmalarınız Hakkında
Announcement
10/23/2020

Stajlarınızla ilgili tüm soru, sorun ve talepleriniz için serdem@yildiz.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.