Genel Bilgiler

Biyografi

1974 yılında Rize'de doğan Zafer GEMİCİ, 1997 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Enerji bölümünden dereceyle mezun olduktan sonra, yine aynı bölümde, 1999’da Yüksek Lisansını ve 2007 yılında da Doktorasını tamamladı. Lisans eğitimi devam ederken Arçelik Araştırma ve Geliştirme Departmanı'nda staj ile başlayan ARGE mühendisliği deneyimini daha sonra burada iş hayatına başlayarak profesyonelleştirmiştir. Yaklaşık 5 yıl Arçelik ARGE Departmanı'nda ısı ve akışkan sistemleri, soğutma tekniği, dinamik sistemlerin modellenmesi gibi konularda çalışmış ve proje yöneticiliği yapmıştır. Askerlik görevi nedeniyle Arçelik ARGE'den ayrıldıktan sonra 2001 yılında Dizayn Grup ARGE Departmanı'nda ısı transferi, akışkanlar mekaniği, termodinamik, enerji sistemleri, patent ve proje yönetimi konularında ARGE uzmanı olarak işe başlamış ve bir yıl sonra da ARGE yöneticisi olmuş ve yaklaşık 4 yıl bu görevi yürütmüştür. 2007 yılında Dizayn Grup ARGE departmanının Mir Araştırma ve Geliştirme A.Ş. isimli ayrı bir ARGE şirketine dönüştürülmesi sürecini yönetmiş ve bu şirketin ARGE koordinatörü olmuştur. 2018 yılına kadar YTÜ Teknoparkta faaliyetlerini sürdüren bu şirkette Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı ve ARGE Koordinatörlüğü görevlerini yürütmüştür. Mir Holding bünyesinde yer alan Teknoloji Yönetim Kurulu'nun üyesi olan Dr. Zafer GEMİCİ, aynı zamanda firmanın geleneksel "Beyin Göçüne Karşı Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz" kampanyasının da yönetimini gerçekleştirmiştir.

22 yıllık özel sektör birikimine müteakip, akademisyen olmaya karar veren Dr. Zafer GEMİCİ, 2018 yılı Eylül ayında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, Termodinamik ve Isı Tekniği Anabilimdalı öğretim üyesi olmuştur. Aynı dönemde Makine Fakültesi Dekan yardımcılığı görevine atanmış olup halihazırda bu görevi devam ettirmektedir. 

Dr. Zafer Gemici, 2013 yılında Warwick Üniversitesi tarafından verilen Uluslararası Inovasyon, Teknoloji ve ARGE Yönetimi programını tamamlamıştır.

Hâlihazırda Uluslararası Teknoloji Birliği (UTB)'nin Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı, İstanbul Üniversitesi Teknokent A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesidir. Ayrıca merkezi Brüksel’de bulunan ve EUREKA’nın bir alt kümesi olan, “su ve su yönetimi”  konusunda faaliyet gösteren ACQUEAU’nın Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olarak bu kümede 2010-2016 yılları arasında Yönetim Kurulu üyeliği ve ülke direktörlüğü yapmıştır. Bunların yanı sıra 2004 - 2015 arasında İstanbul Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi olarak ders vermiştir.

Makina mühendisliğindeki uzmanlığı ile beraber yönetim, teknoloji yönetimi, proje yönetimi, fikri haklar yönetimi, inovasyon yönetimi, girişim sermayesi ve ürün geliştirme konularında da uzman olan Dr. Zafer GEMİCİ evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

Kurum Bilgileri

Birim
Makine Fakültesi
Bölüm
Makine Müh.Bölümü
Ana Bilim Dalı
Termodinamik ve ısı Tek.

İletişim

E-posta
zgemici@yildiz.edu.tr
Web Sayfası
https://avesis.yildiz.edu.tr/zgemici
İş Telefonu
+90 212 383 2767
Fax Telefonu
+90 212 383 3024
Ofis
E1-10 / Dekanlık (Dean's Office)
Posta Adresi
Yıldız Teknik Üniversitesi, Makina Fakültesi - Makina Müh. Bölümü, Termodinamik ve Isı Tekniği Anabilim Dalı, Barbaros Bulvarı / Yıldız / Beşiktaş - 34349 / İSTANBUL