Duyurular & Dokümanlar

Mikroişlemci Sistemleri - Bütünleme Sınavı Hakkında
Sınav
10.07.2020

Bütünleme sınavımız 14 Temmuz 2020, Salı, 16.00-18.00 saatleri arasında 120 dakika sürecek şekilde klasik sınav olarak yapılacaktır.

UZEM online sınav platformunu takip ediniz.

Sınav klasik olup dönem içinde gördüğümüz tüm konulardan olacaktır. Final sınavındaki tarzımız ile aynı olup, assembly kodu yazma, adres hesabı ve çözümleme devresi, vb. gibi kavramları hem simulasyon ortamında tasarlayıp test etmeyi hem de sözel olarak isterileri yazılı açıklamayı içermektedir. Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecektir. Dosya .docx uzantılı olarak sizinle paylaşılacak, aynı formatta geri istenecektir.

Yine bir tavsiye olarak sene içindeki ders slide'larını, lab. çözümlerinizi, simulasyon örneklerimizi elinizin altında hazır ediniz. 

Sınavın son 10 dakikasını dosyayı yükleme işlemine ayıracaksınız; SINAV SÜRESİ İÇİNDE yükleme ile ilgili sıkıntı / sistemsel sıkıntı olursa; klasik sınav dosyanızı ayguns@yildiz.edu.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz. SINAV BİTTİKTEN SONRA gönderilen dosyalar dikkate alınmayacaktır. Dosya boyutunuz 20MB'dan fazla olmasın, sistem kabul etmeyecektir.

Sınavın başlangıcında sistemsel sorun olur ise Avesis üzerinden sınav dosyası paylaşılacaktır; toplama işlemini sistem geri gelmez ise e-posta ile yapabiliriz.

Arş. Gör. Sercan AYGÜN

Mikroişlemci Sistemleri - Final ve Dönem Sonu Notları
Duyuru
28.06.2020

Final ve dönem sonu notlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Herhangi itirazı olan kişiler 28 Haziran 2020 Pazar 17.00'a kadar e-mail (ayguns@yildiz.edu.tr) atabilirler. 

Güzelce ortalamanızı kontrol ediniz. Doğru olduğuna hesaplayarak emin olunuz; sorumluluk sizdedir.

Mikroişlemci Sistemleri - Final Sınav Gönderimi Hatırlatması
Sınav
22.06.2020

Bugün (22 Haziran 2020) saat 16.00'a kadar sınav modülünden sınavınızı geri yüklemeyi unutmayınız.

(dosya ismini Mikro_Final_2020_Bahar_isim_soyisim.docx yapabilirsiniz.)

Mikroişlemci Sistemleri Bahar 2020 Final Sınavı
Sınav
21.06.2020

Herkese Merhaba,

Mikro final sınavımız az evvel başladı ve onlinekampüs sınav modülü üzerinden giriş yapıp .docx olarak indirebilirsiniz. Aynı dosya üzerinde çalışıp aynı dosya formatı ile .docx ile yükleyeceksiniz; PDF DEĞİL. 

Sınav  açıklama videosu da hazırladım. MUTLAKA İZLEYİNİZ. --> link

Videoda belirtmeye çalıştığım üzere; Bellek sorusu için EPROM ve EEPROM herbiri için 1 tip transistor örneği vermenizi istedim; "2'şer" gibi anlaşılmış ise düzeltmek isterim. Slide larımızdan faydalanabilirsiniz. 

Onlinekampüs sınav modülüne erişemez iseniz ayguns@yildiz.edu.tr adresine mail atın soruyu size mail olarak göndereyim; ancak birincil olarak sınav modulünü kullanmamız gerekecek belge erişim/yükleme kaydı adına. 22 Haziran 2020 Pazartesi saat 16.00'a kadar da geri yüklemeniz gerekecek. Yine yüklerken bir sorun olursa, mail veya form ile alacak şekilde bir çözüm üretiriz.

21 Haziran Pazar saat 15.00'a kadar ZOOM ve e-postamın başında olacağım; ilk 1 saat içinde sorularınız varsa hemen cevaplayabilirim. Ardından kademeli olarak belli aralıklarda sadece e-postamı kontrol edeceğim. O sebeple hemen paylaştığım videoyu izleyip sorulara bakın ve anladığınızdan emin olun.

Herkese başarılar.

Mikroişlemci Sistemleri Final - 4. Soru için Açıklama
Sınav
21.06.2020

Gelen soruya istinaden bir açıklama;

4. ADC-DAC sorusu 1. bölümde;

Çizdiğiniz & anlattığınız sistem Transducer - ADC - uP - .... görmekten ziyade, gerçekten analog bir sinyal hangi işlemlerden geçerek analogtan dijitale (ve tersi) dönüyor. Ben bunu çizerek anlatmıştım, 1-2 adım daha var arada, bunu da biraz araştırarak yazmanızı istiyorum. Analog veri nasıl dönüşüyor, veya sayısal veri nasıl bi anda analog hale geri dönüyor. Evet, ADC ve DAC ile ama bunların içi nasıl? önünde arkasında neler var? Sadece transducer mı? Sunumdan direkt kopyala yapıştır olmasını istemiyorum. 
Mikroişlemci Sistemleri Final - 2. Soru için Açıklama
Sınav
21.06.2020

Gelen soruya istinaden bir açıklama;

2. soruda i şıkkında doldurulan tablonun sol kısmı -Binary- sizi ilgilendiren kısım; yapmanız gerekiyor ama HEX'den puan alacaksınız. Ama dikkat edin. Direkt o binary değerleri soldan sağa HEX'e dönüştürmenizi istemiyorum. Öyle olsa A'yı MSB alın derdim.

İpucuna bakınız. Oradaki bağlantılar nasılsa, elde edilen binary değer HEX'e dönüşürken de ona göre çevireceksiniz.  (Portların MSB-LSB'sine nasıl bağlandığına göre)

Tabloda yazan değerler ne ise, Assembly'de de kullanılması gereken değerler onlar olacak. O değerleri portlara atarken, hangi bit o portun hangi significant bitine gidiyor ona göre dönüşüm yapacaksınız. Direk 16 biti A'dan U'ya aldım dönüştürdüm olmaz.

Yani L harfi için (ABCDEFGHKMNPRSTU) elde edilen binary değeri (F0FF)H olarak yazan puan alamaz. Çünkü bu değeri, o ipucu konfigurasyonunda atarsanız ekrana L yazmaz. 

Mikroişlemci Sistemleri Final - Plagiarism Kontrolü Açıklaması
Sınav
21.06.2020

Öte yandan sınavın hiç bir kısmında kopyala yapıştır yapmanızı istemiyorum. Referans verseniz bile. O soru direkt 0 olur. Biliyorsunuz, belgeler plagiarism kontrolünden geçecek. Kendiniz çizin. İster bilgisayarda, ister elle kağıda sonra resmini çekerek koyun. 

İmza attığınız yerin üstündeki italik yazıyı tekrar hatırlatmak isterim.

"Bu dokumanda ve nota etki eden proje çalışmasında, yazdığım, sunduğum, yüklediğim tüm içerik tarafımdan oluşturulmuştur. Hiçbir kaynaktan, kişiden kopyala-yapıştır, yardım, esinlenme yoktur. Bireysel olarak tüm içerik kendi bilgim dahilinde sunulmuştur"


Mikroişlemci Sistemleri -> Proje Yüklenmesi - Erteleme ve Final Sınavı Hakkında
Sınav
14.06.2020

Piazza'da, proje yüklenmesi - ertelemesi ve final sınavı hakkındaki detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Piazza'ya erişemeyen olması ihtimaline karşı e-posta adresim -> ayguns@yildiz.edu.tr 'ye mail atabilirsiniz.

Mikroişlemci Sistemleri -> Final Sınavı Hk.
Duyuru
14.06.2020

Sınav, 21 Haziran 2020 Pazar saat 14.00'da onlinekampus2 üzerinden aktif olacak. 22 Haziran 2020 Pazartesi saat 16.00'a kadar yine onlinekampus2 üzerinden geri yükleyeceksiniz. Yalnızca 1 dokuman olacak; .docx uzantılı dosya üzerinden çalışacağız, onu geri yükleyeceğiz.

Açıklamaları hem avesis hem de piazza'da, sınav başladığında video olarak göreceksiniz. İlk 1 saat sürekli maillerime bakıyor olacağım; hatta ZOOM'da da online olurum. 21 Haziran 2020 Pazar saat 15.00'dan sonra ise ayguns@yildiz.edu.tr adresime sorularınızı mail atabilirsiniz. Ek açıklama / hatalı soru vb. durumunda avesis & piazza daki açıklamaları takip ediniz.


Kolay gelsin

Mikroişlemci Sistemleri -> Vize1 ve Devamsızlık
Duyuru
27.05.2020

Vize1 ve Devamsızlık nihai hali için -> link

İtirazlar 28 Mayıs 2020, saat 11.00'a kadar e-mail ile yapılabilir (ayguns@yildiz.edu.tr).Mikroişlemci Sis. Proje -> Piazza'da
Duyuru
26.05.2020

Mikroişlemci Sistemleri Proje dokumanı Piazza'da yayınlanmıştır.

Mikroişlemci Sist. 03 Nisan Dersi Hk.
Duyuru
3.04.2020

03 Nisan Dersi UZEM'den yapılacaktır.

Mikroişlemci Sis. Lab3 -> Piazza'da
Duyuru
1.04.2020

Mikroişlemci Sis. Lab3 için dosyalar & detaylar Piazza'da paylaşılmıştır; erişim sıkıntısı yaşayan olursa e-posta ile bana ulaşsın.

Mikroişlemci Sis. 27 Mart İlk Online Ders (ZOOM'da) - Slide & Ornek -> Piazza'da
Duyuru
24.03.2020

İlgili duyuru detayları için lütfen Piazza öğrenme platformuna bakınız.

(Piazza'ya hala üye olmayan varsa bana mail atsın; ayguns@yildiz.edu.tr)

Mikroişlemciler Lab1
Deney Föyü
2.03.2020

Lab1 Piazza'da duyurulmuştur. Kayıt için önceki duyuruları okuyunuz.

Yoklama Güncel Durum (21-02-2020) ve Lab 0 Notları
Duyuru
21.02.2020

Bugün, 21/02/2020, itibariyle güncel yoklama ve gün içinde yapılan Lab 0 notları google drive ile paylaşılmıştır.

 

http://bit.ly/YTUMS2020

 

İtiraz var ise 23/02/2020 tarihine kadar e-mail atınız. Ardından bu yoklama ve notlar geçerli olacak; değişiklik olmayacaktır.

Mikroişlemci Sistemleri Dersi Hk. - 1-2. Hafta Ders Notu & Önemli Duyuru & Önemli Linkler
Duyuru
7.02.2020

Ders e-sınıf ortamı için kaydolunuz ve duyuruları takip ediniz :  https://piazza.com/yildiz/spring2020/blm3031   

kod: ytublm2020

Ekte 1 ve 2. haftaya ait ders notları gönderilmiştir. Ayrıca arayüzler için konulan pdf de sınavlarda yanınızda olacak önemli dokümandır. İlk hafta gelmeyenler için 14 Şubat 2020 tarihinde konferans görevlendirmem sebebi ile ders yapılamayacaktır. İlk hafta 3 saat işlenmiş olup katılım sağlamayanların 21 Şubat'ta çalışarak gelmesi gerekmektedir. 21 Şubat Cuma günü 2 saat teorik dersin ardından lab saatinin ilkinde kalan 1 ders telafimizi yapıp son lab. saatinde de ilk haftaki konseptlerden bazı sorulara tabi olacaksınız. Lab'da tek tek çağırarak temel kavramları soruyor olacağım; Lab 1 puanınızı belirlemede kullanılacak. İlk hafta ekteki ders notunu okur; dersi takip edenlerle iletişim halinde olursanız, kolay geçecektir.

Ders başında genel bir tekrar da yapıyor oluruz, endişelenmeyiniz.

Ayrıca puanlarınız ve yoklama için google drive linki: https://docs.google.com/spreadsheets/d/11V1EfV0WPnyYgPmVuOZ2wq2bMKPfq8oEOPv6lpFdhHM/edit?usp=sharing

veya kısa link hali: http://bit.ly/YTUMS2020

21 Şubat 2020, Cuma 14.00'da görüşmek üzere.

#1_2.pdf Creative Commons License

Ara Proje Almak İsteyenler
Duyuru
5.02.2020

Ekte, 2 kişilik olan ara proje önerimi bulabilirsiniz. İlgilenenler benimle iletişime geçebilirler. (ayguns@yildiz.edu.tr)sercan_ara1_2kisilik_oturum2.pdf Creative Commons License