Genel Bilgiler

Biyografi

Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Bölümü öğretim üyesi. Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü'nde, Yüksek Lisansını Türkiye’nin Müzebilim alanındaki ilk akademik programı olan Yıldız Teknik Üniversitesi Müzecilik Yüksek Lisans Programı’nda tamamladı. Doktora çalışmasını İstanbul Teknik Üniversitesi Sanat Tarihi Doktora Programı’nda tamamlayarak, 2004’de Dr. unvanı aldı.

2005 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Özkasım, aynı üniversitede; Müzecilik Yüksek Lisans Programı Yürütücülüğü (2005-2011), Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı (2006-2010) ve Sanat Bölümü Başkan Yardımcılığı (2008-2013) görevlerinde bulundu.

Akademik ilgi alanları müzeler ve müzecilik, müzebilim eğitimi, koleksiyon yönetimi, müze yönetimi ve koleksiyon araştırmalarına odaklanan Özkasım’ın aynı konularda ulusal ve uluslararası bildirileri, makale ve yayınları da bulunmaktadır.

Halen YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesinde Lisans ve Yüksek Lisans düzeyinde dersler veren, proje ve tez danışmanlıkları yürüten Özkasım; Türkiye’de müzeciliğin meslek olarak benimsenmesi, Müzebilim eğitiminin geliştirilmesi ve koleksiyon yönetimi anlayışının Türk müzelerinde uygulamaya geçirilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik araştırma ve çalışmalarını sürdürmektedir.

Kurum Bilgileri

Birim
Sanat ve Tasarım Fakültesi
Bölüm
Sanat Bölümü

İletişim