MS Excel'le Boru Hidroliği - HidroXL


Demir S., Manav Demir N., Karadeniz A., Duman S.

Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul, 2019

  • Publication Type: Book / Vocational Book
  • Publication Date: 2019
  • Publisher: Yıldız Teknik Üniversitesi
  • City: İstanbul
  • Yıldız Technical University Affiliated: Yes

Abstract

Kentsel dönüşüm süreciyle birlikte, özellikle çevre ve inşaat mühendisleri açısından altyapı sistemlerine ilişkin lisans eğitiminin önemi oldukça artmıştır. Altyapı sistemlerinin arasında içme suyu şebekeleri, tasarımında gerekli olan karmaşık hesaplar sebebiyle en önemli yeri tutmaktadır. İçme suyu şebekelerinin tasarımına ilişkin karmaşık hesapların temelinde ise hidrolik hesap prosedürleri yer almaktadır. Bu açıdan bakıldığında çevre ve inşaat mühendisleri için hidrolik ve özellikle boru hidroliği eğitimi büyük öneme sahiptir. Bu kapsamda, çevre ve inşaat mühendislerinin lisans eğitiminde hidrolik, su getirme ve benzeri derslere yardımcı olmak üzere HidroXL isimli bir yazılım geliştirilmiş ve bu yazılım yazarların web adreslerinden ücretsiz olarak dağıtılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda bu yazılıma ilişkin detayların özetlendiği bir dergi makalesi Computer Applications in Engineering Education isimli derginin 26. cilt, 3. sayısında, Mayıs 2018’de yayınlanmıştır. Ne var ki dergi makalesi İngilizce olup, sayfa kısıtlamalarından ötürü sadece özet bilgiler içermektedir. Öğrencilerimizin Türkçe kaynak ihtiyacı da göz önünde bulundurularak, HidroXL yazılımının teorik altyapısı ve kurulum/kullanım detaylarını da içeren kılavuz niteliğindeki bu kitabın yayınlanmasına ihtiyaç duyulmuştur.  

Bu kitapta, söz konusu dergi makalesinde verilen bilgilere ek olarak çevre ve inşaat mühendisleri lisans eğitiminde hidrolik ve muadili derslere yardımcı olacak nitelikte teorik detaylar da ele alınmıştır. Bununla birlikte, boru hidroliğine ilişkin tüm problem tipleri için çözüm algoritmalarına da yer verilmiştir. Ayrıca, farklı problem tipleri için geniş bir aralıkta örneklendirmeler yapılmış; bölüm sonu soruları hazırlanmış; bazı eğitim videoları ile birlikte ileri düzey uygulamalar da sosyal medyada paylaşılmıştır. Bu sayede kitabın hem öğrenciler hem de öğretim üyeleri için bir yardımcı kaynak olarak kullanılması mümkündür.  

Bu kitabın yazarları olarak HidroXL yazılımının kullanımına ilişkin eğitim videolarının İngilizce’ye tercümesinde emeği geçen, Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü mezunlarından Edin Lubura’ya teşekkürü borç biliriz.  

Kitabı okuyup yazılımı kullanmaya başlamadan önce “ HidroXL” sayfasına üye olmanızı ve yazılımı kullanırken “ HidroXL Addin” kanalından paylaşılan videoları izlemenizi tavsiye ederiz.