Yapılarda Doğal Havalandırma İlkeleri ve Sürdürülebilirlik


Darçın P.

Yapı Fiziği ve Sürdürülebilir Tasarım Kongresi, İstanbul, Türkiye, 4 - 05 Mart 2010, ss.165-172

  • Yayın Türü: Bildiri / Tam Metin Bildiri
  • Basıldığı Şehir: İstanbul
  • Basıldığı Ülke: Türkiye
  • Sayfa Sayıları: ss.165-172

Özet

Yapı içi hava kirliliğinin giderilmesine yönelik çözüm yöntemlerinden en etkili ve ekonomik olanı yapının yeterli düzeyde havalandırılmasıdır. Enerji tüketimi, ekonomi ve sağlıklı iç çevrelerin üretilebilmesi açısından havalandırmanın yapma sistemler yerine doğal yöntemlerle yapılması yeğlenmektedir.

 

Doğal havalandırmayı amaçlayan tasarımcı doğal ve yapma dış çevre özelliklerini hazır bulur. Yapının doğal havalandırılmasını sağlayan tasarım kararlarını yönlendirecek bu dış çevre verilerinin yanı sıra, üretilecek yapı da iç mekân doğal hava devinimi üzerinde etkili olacaktır. Ayrıca yapı üretildikten sonra çevresel etmenlerde ya da yapıda ortaya çıkabilecek değişiklikler, sağlanması amaçlanan doğal havalandırmanın niteliğini değiştirme riski taşır. Tüm bu özelliklerin anlaşılmasıyla yapılarda sürdürülebilir doğal havalandırma ilkeleri belirlenebilir.

 

Bu bildiride tasarımcılara katkı sağlamak amacıyla sürdürülebilir doğal havalandırma açısından yapı tasarımına yönelik bir yaklaşım ortaya konacaktır.