Gali Apartmanı


Ulubay S.

Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları XIX 2023, Ankara, Turkey, 24 - 25 November 2023, pp.51

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: Ankara
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.51
  • Yıldız Technical University Affiliated: Yes

Abstract

Antakyalı mimar Vilyam Azaroğlu tarafından tasarlanan Gali Apartmanı, 1966 yılında inşa edilmiştir. Antakya’nın yoğun konut dokusuna sahip olup büyük bir nüfusu barındıran Atatürk Bulvarı üzerinde konumlanan yapı, araç yolundan geri çekilerek bir ön bahçe oluşturmuştur. Giriş bu bahçe içerisinden gerçekleşmektedir. Ayrık nizam olarak tasarlanan yapı, ofis olarak kullanılan zemin katta bir ticari birim ve bir daire, birinci katta iki daire ve çatı katından oluşmaktadır.

Her ne kadar apartman olarak anılsa da, müstakil bir yapı ölceğinde tasarlanmıştır. İşveren, diş hekimi olan Gali ailesidir. Bu sebeple yerel halk arasında Doktor Gali Evi olarak da anılmaktadır.Girişin sol kısmında ticari işlevle kullanılan birim, Gali ailesinin muayenehanesi olarak uzun yıllar faaliyet göstermiştir.

Yoğun nüfusu barındıran Atatürk Caddesi, zaman içerisinde yüksek katlı ve bitişik nizam yapılara evrilse de Gali Apartmanı, ölçeği, ayrık nizam yapısı ve ön bahçesini yıkılana kadar korumuştur. Etkileyici bir beşik çatıya sahip olan yapının, betonarme sistemi, cephede belirgin ve okunaklı olarak inşa edilmiştir. Yıkıldığı döneme kadar, özgün pencere ve kapı doğramalarını ve sövelerini korumuştur. Balkon ve bahçe duvarı korkulukları, yapının mimarı Vilyam Azaroğlu tarafından bizzat tasarlanmış ve uygulanmıştır. Aynı uygulama detayına, yapının mimarının kentteki diğer tasarımlarında da rastlamak mümkündür.

Şubat 2023 depremlerinde Atatürk Caddesi büyük zarar görmüş, aks boyunca bütün yapılar yıkılmış veya yıkım kararı alınmıştır. Gali Apartmanı da yaşanan bu büyük deprem sonucunda yıkılmış, yapı enkazı Mart 2023’ten sonra kaldırılmıştır.