Program Evaluation: Alternative Approaches and Practical Guidelines


Aydın M. K. (Editor), Bavlı B. (Editor)

Pegem A Yayıncılık, Ankara, 2019

  • Publication Type: Book / Textbook
  • Publication Date: 2019
  • Publisher: Pegem A Yayıncılık
  • City: Ankara
  • Yıldız Technical University Affiliated: Yes

Abstract

Program Degerlendirme ALTERNATIF YAKLASIMLAR VE UYGULAMA REHBERI
4. Baskıdan
Çeviri
“Bu eser, degerlendirme alanındaki mevcut metinlerin en kapsamlılarından biri olmakla birlikte, gerek degerlendirme alanında çalısan arastırmacıların gerekse de degerlendirme teorilerini ögreten ve ögrenenlerin “mutlaka sahip olmaları gereken” temel eserler arasındadır. Daha önce hiçbir kitap, degerlendirmeyi bir disiplin ve bir meslek olarak bu kadar kapsamlı ve dengeli bir sekilde ele almamıstır. Esasında egitim bilimleri alanına hitap ederek yazılmıs olsa da, bu kitap sosyal bilimler, davranıs bilimleri ve önleyici saglık hizmetleri gibi diger alanlarda degerlendirme çalısmaları yürüten herkes için önemli bir kaynak niteligindedir.” Christina A. Christie
Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles
 
Okullar, kamu kurumları ve kâr amacı gütmeyen kuruluslar için program degerlendirme derslerinde kullanılmaya uygun kapsamlı bir metin ve oldukça faydalı bir kaynak.
 
Basta egitim kurumları olmak üzere pek çok kamu kurum ve kurulusu ile kâr amacı gütmeyen kuruluslardaki ögrenciler ve çalısanlar tarafından sıklıkla kullanılan bu klasik eser güncellenmis dördüncü basımı ile okuyuculara sunulmustur. Önceki basımlarda oldugu gibi, bu kitap, -karar yönelimli, kullanım yönelimli, kurama dayalı, yetkilendirici ve katılımcı degerlendirmeler de dâhil olmak üzere- baslıca alternatif degerlendirme modelleri ile birlikte degerlendirme sorularının belirlenmesi, paydasların belirlenmesi ve katılımlarının saglanmasında farklı yöntemlerin adım adım açıklandıgı bölümleri bir araya getirmektedir. Kitap ayrıca verilerin toplanması ve analizi asamaları ile sonuçların tüm paydaslara raporlanması için birtakım öneriler sunmaktadır.
 
Yeni basımda, degerlendiricilerin pratik degerlendirme soruları gelistirmede, bu soruları ve arastırmanın baglamına uygun yöntemleri belirlemede ve degerlendirmenin etkisi ile kullanımını artırmada siyasi unsurlarla nasıl çalısabilecegi tartısılmaktadır. Diger kitapların aksine, bu kitapta yazarlar belirli bir modeli savunmamaktadır, bunun yerine birçok modeli açıklayarak okuyucuların belirli bir degerlendirmeyi yürütmek için en uygun modeli veya çesitli modellerin uygun bilesenlerini seçmelerini tesvik etmektedirler. Son olarak, bu eser degerlendiricilerin etik ve faydalı degerlendirmeler yapmalarına yardımcı olan gözden geçirilmis Program Degerlendirme Standartlarını ele alan ilk kitaptır.
 
Bu Basımdaki Yenilikler
• Tamamen güncellenmiş yaklaşımlar ve modeller bölümü, tarihsel degerlendirme yaklasımlarının yanı sıra katılımcı,kurama dayalı, yetkilendirici ve karar yönelimli degerlendirme gibi çagdas yaklasımların bir analizini sunmaktadır.
 
• Her bir uygulama bölümünde, yürüttükleri gerçek degerlendirme çalısmaları ve bu çalısmalardaki tercihlerini etkileyen faktörler hakkında uzman degerlendiricilerle yapılan görüsmeler okuyucuların dikkatine sunulmustur.
 
• Değerlendirmedeki siyasi konularla ilgili gözden geçirilmis ve genisletilmis bir bölüm; hesap verilebilirlik, egitimde standartlar, randomize klinik çalısmalar (RKÇ) ile sonuçlara ve etkilere odaklanma gibi güncel tartısmalı konuları ele almaktadır.
 
• Genişletilmiş bölümler, değerlendirme sorularını belirlemede ve programları anlamada program kuramı ve lojik modellerin kullanımını açıklamaktadır. Ek bölümlerde, saglam ve ise yarar veriler elde etmek için karma yöntemlerin ve diger stratejilerin nasıl kullanılacagına iliskin detaylar verilmistir.
 
• Değerlendirmenin raporlanmasıyla ilgili mevcut yöntemleri içeren güncellenmis bir bölümde, örgütleri iyilestirmede ve kilit paydaslarla iletisim kurmada degerlendirmenin nasıl kullanılacagına dair önerilere yer verilmistir.