AVRUPA’NIN ARKA BAHÇESİ ALMERİA ÖRNEĞİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM VE SERA ALANLARI


Creative Commons License

Erbesler Ayaşlıgil T., Çelik Y. E.

AKDENIZ 7th INTERNATIONAL CONGRESS ON APPLIED SCIENCES , Mersin, Turkey, 12 - 13 March 2022, pp.92-109

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Mersin
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.92-109
  • Yıldız Technical University Affiliated: Yes

Abstract

Almeria yerleşimi Güney İspanya’nın güneybatısındaki Campo de Dalias küçük bir kıyı ovasına yayılmış Avrupa'nın kış pazarı, arka bahçesidir. 1970'lerde başlayan Almeria’nın tarımı açık tarla üretiminden örtü altı yetiştiriciliğine geçişi, erken ve mevsimlik sebzelerin üretimiyle, Campo Ovası’nda dünyanın en büyük sera yoğunluğuna ulaşılmıştır. 

Bölge kuru, ılıman bir Akdeniz İklimi özelliklerine sahiptir, ortalama sıcaklık 20°C ve yıllık yaklaşık 3000 saat güneş ışığı almaktadır, kuzeyden Sierra de Gador Dağları ile korunarak mikroklima alanı oluşmaktadır. Avrupa'nın diğer tarımsal alanlarında olduğu gibi pahalı ısıtma sistemleri kullanmak zorunda kalmadan kış aylarında sebze yetiştirilebilmektedir. Ancak yıllık yağış ortalaması bakımından yoksunluk sınırında olup dağların eteklerindeki küçük akarsular ve yeraltı suları tarımsal ürün yetiştirme bakımından önemli su rezervlerini oluşturmaktadır.

Almeria tarımı geleneksel seralar ile kumu kullanan hidroponik seralar ve su geri dönüşüm teknolojisine sahip modern seralardan oluşmaktadır. Avrupa'nın domates, biber, salatalık, kabak, marul, kavun gibi taze meyve ve sebzeye olan talebinin yarısından fazlası her yıl Almeria'da üretilmekte, ihraç edilen meyve ve sebzelerin %99,8'i Avrupa pazarına gönderilmektedir.

Almeria son elli yılda açık tarla üretimini seracılık faaliyetlerine dönüştürerek sağladığı bir ekonomik başarı model oluşturmaktadır. Ancak bununla birlikte küresel ısınma, çevresel ve ekolojik boyutta yarattığı sorunlar bulunmaktadır. Bu kapsamda Almeria tarımı ve üretim uygulamaları, sera alanlarında faaliyetler ve üretim uygulamaları, sera tarımı ile büyüyen sanayi ve hizmet sektörü arasındaki karşılıklı ilişkiler, endüstriyel ölçekte faaliyet gösteren tarım işletmelerden kaynaklı etkileşimler ortaya konacak, alternatif çözümler irdelenecektir. Almeria örneğinden tarım faaliyetleri kapsamında sera ve örtü altı yetiştiricilik alanlarında mevcut ve gelecekte doğabilecek sorunlara yönelik öneriler getirilecektir.