Raylı Sistem İstasyon Yeri Belirleme Problemi İçin Küme Kapsama ve Alternatif Servis Seviyeli P-Medyan Modelleriyle Çözüm Arayışı: Gebze-Darıca Metro Hattı Uygulaması


Soner Kara S. , Yurdakul G.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fen ve Mühendislik Dergisi, vol.23, no.69, pp.845-856, 2021 (National Refreed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 23 Issue: 69
  • Publication Date: 2021
  • Doi Number: 10.21205/deufmd.2021236912
  • Title of Journal : Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fen ve Mühendislik Dergisi
  • Page Numbers: pp.845-856

Abstract

21. yüzyılda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli problemlerinden birisi de trafik problemidir. Birçok ülkede trafik probleminin çözümüne yönelik planlamalar, faaliyetler ve bu soruna ilişkin harcanan zaman ve bütçeler her geçen gün artırılmaktadır. Bununla beraber literatüre bakıldığında küme örtme ve p-medyan modelleri ile yapılmış birçok çalışmaya rastlanmaktadır. Paralel olarak ulaşım üzerine yapılan çalışmalar da literatürde sıklıkla yer almaktadır. Ancak küme örtme ve alternatif servis seviyeli p-medyan modelleri ile raylı sistem üzerine yapılmış çalışmalar diğer alanlara kıyasla daha sınırlı ve az sayıdadır. Bu sebeple bu çalışmada Kocaeli ili sınırları içerisinde yer alan Gebze ve Darıca ilçelerinde yapılması planlanan metro projesi bağlamında, güzergâh üzerinde yapılacak metro hattının optimum istasyon sayısının ve istasyonların lokasyonunun belirlenmesi problemine küme kapsama ve alternatif servis seviyeli p-medyan modelleri ile çözüm aranmıştır. Sonuçlar detaylıca analiz edilmiştir.