MODERN PAIN


Coşkun İ.

Arı Sanat Yayınları, İstanbul, 2019

  • Publication Type: Book / Vocational Book
  • Publication Date: 2019
  • Publisher: Arı Sanat Yayınları
  • City: İstanbul
  • Yıldız Technical University Affiliated: Yes

Abstract

Modern Sancı

Modern çağın dayattığı kent biçimi ve yaşam kültürü insan doğasına uymayan, insanı kendi düzenine zorlayan bir hal aldı. Kentler kendi egemenlik alanları içinde kontrollü bir yaşam alanı açıyor canlılara; içinde yaşayan insanların sürekli gözlenmesi, belirli sınırlar içinde yaşamaya zorlanması adeta kentin egemenliğine mahkum edilmesi durumu. Kentin insanlara ve doğaya baskısı giderek şiddetlenmektedir.

İstanbul başta olmak üzere kentler son 20-30 yıllık zaman diliminde çok hızlı değişime uğradı. Bu değişim kentin çevresine kontrolsüz ve saldırganca yayılması olarak ortaya çıkar. İstanbul merkezde dikey büyüme ile gökyüzünü istila ederken, kenarlarda yatay büyüme ile köyleri ve doğayı / doğal yaşamı istila etmektedir. Bir nevi kanserli hücre gibi. Özellikle “toplu konut” ve “Kentsel dönüşüm” projeleri ile bu istila artarak devam etmektedir. İstanbul doğanın içinde onunla uyumlu yaşayan bir şehir olmak yerine doğayı yavaş yavaş ölüme götüren kanser hücresi halini aldı. 

Maalesef, yaşamaktan zevk aldığım bu kenti artık tanıyamıyorum. Değişimi karşısında gittikçe uzaklaşıyorum. Gözlerimin önümde İstanbulun yok oluşunu, kendi çevresinide yok edişini üzüntüyle izliyorum.

İstanbul kendisi için, sevenleri için, doğa için tedavisi olmayan bir sancı haline geldi. İstanbul özelinde yaptığım “Modern Sancı / Modern Pain” fotoğraf projesi İstanbulun yanı sıra birçok kentin içinde bulunduğu değişim sancısına da gönderme yapmaktadır.