Deprem sonrası geçici barınma birimi: CLT E-BOX


Avlar E. , Limoncu S. , Tızman D.

JOURNAL OF THE FACULTY OF ENGINEERING AND ARCHITECTURE OF GAZI UNIVERSITY, vol.38, no.1, pp.471-482, 2022 (National Refreed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 38 Issue: 1
  • Publication Date: 2022
  • Doi Number: 10.17341/gazimmfd.1027894
  • Journal Name: JOURNAL OF THE FACULTY OF ENGINEERING AND ARCHITECTURE OF GAZI UNIVERSITY
  • Journal Indexes: Science Citation Index Expanded, Scopus, Academic Search Premier, Art Source, Compendex, TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.471-482

Abstract

Dünyada afetler oldukça sık meydana gelmekte ve sonrasında birçok farklı sorunla karşılaşılmaktadır. Özellikle depremlerin doğrudan etkileri en çok barınma üzerinde görülmektedir. Uluslararası ölçekte deprem sonrası geçici barınma için farklı tasarımlar geliştirilmiştir. Ancak bu tasarımların depremlerden sonra planlanması ve üretilmesi nedeniyle barınma gereksinimine yönelik çözümler gecikmekte, depremzedeler kış aylarında kötü hava koşullarıyla karşı karşıya kalmakta ve deprem bölgesinde sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Ayrıca öneri birimlerin depolama, taşıma ve kurulum olanaklarının güç olması, tekrar kullanılabilir olmaması da sorunları ve maliyeti artırmaktadır. Çalışmada deprem sonrası geçici barınma için bir model önerilmektedir. Bu model kapsamında, geçici barınma biriminin geliştirilmesi ve modelin süreç adımlarının planlanmasıyla kullanıcı odaklı, yüksek kaliteli ve çevre dostu çözümler hedeflenmiştir. Böylece deprem sonrası barınma gereksinimi kısa sürede karşılanabilir, yaşam hızlı bir biçimde normal koşullara dönebilir ve depremden etkilenen bölge için güvenli bir yaşam alanı oluşturulabilir. Çalışma deprem sonrası kurulacak geçici barınma birimlerinin tasarımına, üretimine ve sürecin planlanmasına odaklanmaktadır. Bu bağlamda öncelikle deprem sonrası geçici barınma birimleriyle ilgili ulusal ve uluslararası literatür taranıp örnekler incelenmiştir. Bir sonraki aşamada modüler yapılar ve çapraz tabakalı ahşap (CLT) ürünlerin geçici barınma birimlerinde kullanım olanakları araştırılmış, birim için tasarım parametreleri belirlenmiş ve daha sonra tasarım parametrelerine göre geçici barınma birimi (CLT E-BOX) tasarlanmıştır.