IN CONTEXT OF SOCIETY, TECHNOLOGY AND REALITY CONCEPTS AUGMENTED REALITY (AR) AND USE AS AN EXHIBITION TOOL


Creative Commons License

Boyraz B.

Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi / The Journal of International Social Research, vol.14, no.78, pp.114-137, 2021 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 14 Issue: 78
  • Publication Date: 2021
  • Journal Name: Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi / The Journal of International Social Research
  • Journal Indexes: ERIC (Education Resources Information Center), Index Islamicus, Linguistic Bibliography, Linguistics & Language Behavior Abstracts, MLA - Modern Language Association Database, Political Science Complete, Sociological abstracts, Worldwide Political Science Abstracts
  • Page Numbers: pp.114-137
  • Yıldız Technical University Affiliated: Yes

Abstract

Artırılmış gerçeklik son dönemlerin popüler teknolojilerinden biri. Bilgi edinmeden keyifli vakit geçirmeye kadar pek çok amaç için kullanılan bu teknolojiye artık sanat ortamlarında da rastlamak mümkün. Makale artırılmış gerçekliğin sanat sergilerindeki rolünü incelemekte. Bu inceleme için literatür taramasından faydalanılmakta ve mevzubahis tarama ile bir takım kavramlar üzerinde durulmakta. Toplum, teknoloji ve gerçeklik olarak sıralayabileceğimiz bu kavramlar metnin ilk başlığı altında etüt edilmekte. İlgili başlık altında müzelere değinilirken genellikle sergileme konusuna temas edilmekte. Ardından artırılmış gerçekliğin güncel sanat mecralarına entegre oluş biçimleri tetkik edilmekte. İkinci başlık altında yapılan bu tetkik odağında dijital dünyadan ve dijital dünyadaki sanat yaklaşımlarından bahsedilmekte. Son olarak bir değerlendirme yapılmakta. Değerlendirmede teknolojinin günümüz toplumlarına olan etkisinden söz edilip bilgi çağı, birey ve kimlik ilişkisi gibi konular üzerinde durulmakta.