Sultan Qaboos and Oman


Açıkel G.

Aktif Yayınevi, İstanbul, 2021

  • Publication Type: Book / Research Book
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: Aktif Yayınevi
  • City: İstanbul
  • Yıldız Technical University Affiliated: Yes

Abstract

In the past, The Sultanate of Oman was a great country having a rooted civilisation however, in the course of history it gradually weakened having had a tightened impact area and experienced divisions in its society and regions and as a result it felt the pressure of the Portuguese on itself in the 16th century and the British in the following centuries. The country was in a very weak condition till 1970. However in the year of 1970, a brand new page called Arab Renaissance was opened in the history of Oman with Sultan Qaboos' grasp of power from his father Sultan Said bin Teimur . In this work, the great change and development process the country has gone through was discussed and also the journey of this process and its social, political, financial, cultural and religious reflections in the society till modern days was told  in a detailed way. So, the development process of Oman from 1970 till the death of Sultan Qaboos in 2020 was examined with its main lines. It was observed with this work that Oman is a very clear example in The Middle East of bringing the modernity and the traditionalism together successfully and establishing a complete balance between them while developing in many areas with a fast pace.

Umman Sultanlığı, 1970-2020 yılları arasında hüküm sürmüş olan Sultan Kâbus bin Said'in döneminde her alanda çok büyük gelişim ve değişimlere
sahne olmuş ve  yeniden inşa edilmiş ulusal kimliğiyle ve birliğiyle adeta yeniden ayağa kalkmıştır. Arap dünyasının en uzun süre görev yapmış
 lideri olan Sultan Kâbus, dış politikada tarafsız, kendine özgü ve arabulucu bir yol takip ederek ülkesini bölgesel çatışmalardan uzak tutmaya muvaffak olmuştur.
Umman, tarihi devamlılığıyla, stratejik olarak önemli bir konumda bulunmasıyla, mezhep olarak ayrı bir özelliğinin olmasıyla ve hoşgörüsüyle ve daha mütevazı petrol kaynaklarıyla diğer Arap Yarımadası ve Körfez ülkelerinden farklılıklar arz etmektedir. Bunlara ek olarak, Körfez’in giriş bölgesinde dünya petrol taşımacılığının en önemli ve yoğun yollarından olan Hürmüz Boğazı’nı kontrol eden konumuyla, komşularıyla ve diğer dünya devletleriyle olan ilişkilerinde dengeli olmaya özen göstermesiyle ve son elli yılı aşan bir sürede göstermiş olduğu gelişim ve değişim performansıyla incelenmeye değer bir ülkedir.

Bugün Umman, bir çok alanda refahı yakalamış bir ülke olup modernlik ile gelenekselliğin birbirleriyle başarılı bir şekilde nasıl dengelenebileceğine dair Orta Doğu’da en açık örneklerdendir.  Bu kitap ile aynı zamanda bir turizm ülkesi de olan ve bir zamanlar köklü bir medeniyete sahiplik etmiş büyük bir devlet olan Umman Sultanlığı hakkında detaylı bir bilgiye sahip olacak, Modern Umman'ın kurucusu Sultan Kâbus bin Said'i daha yakından tanıyacaksınız.