Genel Bilgiler

Biyografi

Prof.Dr.Aysel Kantürk Figen, 1980 yılında Dobriç-Bulgaristan’da doğmuştur. Lisans eğitimini 2003 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde; Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Programında ise 2006 yılında Yüksek Lisans eğitimini ve 2011 yılında ise Doktora eğitimini tamamlamıştır.

Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde 2005 yılı araştırma görevlisi olarak başladığı akademik çalışmalarına 2015 yılından itibaren öğretim üyesi olarak devam etmekte olan Prof. Dr. Aysel KANTÜRK FİGEN’in çalışmaları, bor içerikli hidrojen depolama ortamlarının üretilmesi, hidrojen salınımı ve katalizör sentezlenmesi ile sürdürülebilir enerji sistemlerindeki uygulamaları üzerine odaklanmıştır. Yenilenebilir enerji ve katalizör teknolojileri alanlarındaki çalışmaları, yerli kaynaklar kullanarak yeni metotların uygulanması üzerine devam etmektedir. 2019 yılından itibaren Kimya Metalurji Fakültesi Eğitim-Öğretim Ve Akreditasyon Komisyonu Koordinatörlüğü ve 2020 yılından itibaren Yıldız Teknik Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Uygulama Ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcılığını görevlerini sürdürmektedir.

2020 yılında, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA)- Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP) Ödülüne layık görülmüştür ve TÜBA Genç Akademi üyesi olmuştur. Prof.Dr. Aysel KANTÜRK FİGEN evli ve iki çocuk annesidir.

Kurum Bilgileri

Birim
Kimya-Metalurji Fakültesi
Bölüm
Kimya Müh.Bölümü
Ana Bilim Dalı
Kimyasal Teknolojiler

İletişim

E-posta
akanturk@yildiz.edu.tr
Diğer E-posta
ayselkanturk@gmail.com
Web Sayfası
https://avesis.yildiz.edu.tr/akanturk
İş Telefonu
+90 212 383 4728
Fax Telefonu
+90 212 383 4725
Ofis
A-328
Posta Adresi
Yıldız Teknik Üniversitesi, Davutpaşa Kampüsü, Kimya Metalurji Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümü, 34210, Esenler, İstanbul