Genel Bilgiler

Biyografi

Aylin Akınlar, Uzunköprü-Edirne doğumludur. Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi’nden 2001, Hacettepe Üniversitesi (HÜ), Edebiyat Fakültesi, Mütercim-Tercümanlık Bölümü, İngilizce Mütercim-Tercümanlık Anabilim Dalı’ndan 2005 tarihinde mezun olmuş; HÜ, Eğitim Fakültesi’nden İngilizce Öğretmenliği Pedagojik Formasyonunu almıştır (2004). “Ardıl Çeviri Eğitiminde Zihin Haritaları Oluşturma Yönteminin Etkililik Derecesi” tez başlığı ile Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı, Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı, Yüksek Lisans Programını  (2011) ve Doktora Programını tamamlamıştır (2018). Akademik ilgi alanları “Nitel Araştırma, Yükseköğretimin Uluslararasılaştırılması, Uluslararası Eğitim, Eğitimde Program Geliştirme, Bellek ve Sözlü Çeviri Çalışmaları, Yabancı Dil Olarak Türkçe ve İngilizce Öğretimidir”. Akademik olmayan ilgi alanları “havacılık-planörcülük, ebru, gazetecilik, blog yazarlığı, felsefe, dünya müzikleri ve mutfaklarıdır.”

Aylin Akınlar, YTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu’nda İngilizce Öğretim Görevlisidir (Ocak, 2006-halen). YTÜ Ders Dışı Öğrenci Faaliyetleri Koordinasyon Kurulu Üyesi (Kasım, 2008-Şubat, 2011), YTÜ 100. Yıl Kutlamaları için etkinlik planlama ve organize etme amacıyla Yabancı Diller Yüksekokulu’nun Rektörlükteki temsilcisi (Haziran, 2010-Şubat, 2011), Milli Eğitim Bakanlığı’nın “5 Yılda 5000 Öğrenci Projesinde” Koordinatör ve Eğitmen (Ocak-Nisan 2011), YTÜ Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü (Nisan, 2011-Mart, 2014), Rektörlük-Eğitim Öğretim Rektör Yardımcılığı’nda “Uluslararası Ortak Programlardan Sorumlu Danışman” (Mart, 2014-Temmuz, 2015) ve Akademik Teşvik Komisyonu Ön İnceleme Heyeti Üyesi (Aralık, 2015-Şubat, 2017) olarak çeşitli idari görevler yürütmüştür.

Aylin Akınlar pek çok uluslararası burs ve ödül kazanmıştır. 2009-2010 akademik döneminde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Fulbright bursunu kazanarak Cornell Üniversitesi’nde (Ithaca, NY) Türkçe ve Türk Kültürü derslerini vermiş, doktora seviyesinde dersler almıştır. Amerikan Dış İşleri Bakanlığı kendisiyle Fulbright tecrübesi hakkında röportaj yapmıştır (http://www.youtube.com/watch?v=zE9c_GWw6sg ). 2002 Uluslararası Hava Öğrenci Mübadelesi’ni kazanarak, Türkiye’yi Birleşik Krallık’ta; Priştine Yaz Üniversitesi’ni kazanarak Türkiye’yi Kosova’da (2005) temsil etmiştir. Haraldvangen, Norveç’te iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Engelliler Kampı (International Handicamp)’na Türkiye’den iki görme engelli öğrenciyi götürerek, onların hayallerine ulaşmasında köprü olmuştur (2008 ve 2010). ABD, Malezya, Birleşik Krallık, Norveç, Kosova, Bosna-Hersek, Suudi Arabistan, Türkiye, vs gibi pek çok ülkede uluslararası bildiri sunmuş ve konuşma yapmıştır. Anadili Türkçe olan Aylin Akınlar, ileri düzeyde İngilizce, temel düzeyde Almanca ve İspanyolca bilmektedir; Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Norveççe öğrenmektedir. 

Kurum Bilgileri

Birim
Yabancı Diller Yüksekokulu
Bölüm
-

İletişim

Web Sayfası
https://avesis.yildiz.edu.tr/ayavas
Ofis
A-314
Posta Adresi
Yıldız Teknik Üniversitesi, Davutpaşa Kampüsü Yabancı Diller Yüksek Okulu, Temel İngilizce Bölümü A-314 34220 Esenler / İstanbul, Türkiye