General Information

Institutional Information: Faculty Of Architecture, Conservation And Restoration Of Cultural Property, Conservation And Restoration Of Cultural Property
Research Areas: Social Sciences and Humanities, Archaelogy and History of Art, Archaeology, Museology

Metrics

Publication

59

Citation (WoS)

37

H-Index (WoS)

4

Citation (Scopus)

52

H-Index (Scopus)

4

Project

7

Thesis Advisory

5

Open Access

1
UN Sustainable Development Goals

Biography

Prof. Dr. Nevra Ertürk, İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nden lisans, Yıldız Teknik Üniversitesi Müzecilik Programı’ndan yüksek lisans, aynı üniversitenin Mimarlık Tarihi ve Kuramı Programı’ndan ise doktora derecesine sahiptir. 2000-2011 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi, Müzecilik Yüksek Lisans Programı ve Sanat Yönetimi Anabilim Dalı'nda araştırma görevlisi; 2011-2017 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü'nde ögretim üyesi olarak görev almıstır.  Halen Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü'nde Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Bilimsel çalısmaları müzelerde önleyici koruma, sergileme ve kültür mirası yönetimi üzerine odaklanmaktadır. Müzecilik alanında yazarlığını/editörlüğünü yaptıgı üç kitabı ve 40’ın üstünde makale/bildirisi bulunmaktadır.  Gerek yurt içi gerekse yurt dışında birçok müzeye sergileme ve depo yönetimi konusunda danışmanlık yapmakta; müzecilik alanında müze personeline yönelik eğitim vermektedir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü ile Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü; Istanbul Bilgi Üniversitesi, Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü'nde Müzecilik ve Kültür Mirası Yönetimi derslerini vermektedir. Nevra Ertürk, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve J. Paul Getty Müzesi’nde stajyer; Ulusal Kenya Müzesi ve ICCROM’da kıdemli araştırmacı olarak görev almıştır.

2014-2018 yılları arasında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ile Somut Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkanlığı görevlerini yürütmüş olan Nevra Ertürk, 2022 yılından itibaren aynı görevlere devam etmektedir. Nevra Ertürk Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Risklere Hazırlık Komitesi (ICORP) uzman üyesi, ICORP Türkiye Yönetim Kurulu üyesidir.

 

Contact

Email
nerturk@yildiz.edu.tr
Other Email
nevra.erturk@gmail.com
Web Page
https://avesis.yildiz.edu.tr/nerturk
Office
B Blok
Address
Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü