Duyurular & Dokümanlar

CEV1142 SAYISAL ANALİZ DERSİ HK.
Duyuru
1.03.2021

Sayısal Analiz dersine ait ders planını okuynuz.

DERS PLANI 2020-2021.pdf Creative Commons License

CEV4052 ÇEVRE MODELLEME DERSİ HK.
Duyuru
1.03.2021

CEV4052 Çevre Modelleme dersi ile ilgili olarak, kayıt yaptırmadan önce ekte verilen ders planını mutlaka, dikkatlice okuyun. Ayrıca derse kayıt olup olmama hususundaki kararınızı vermeden önce aşağıdaki açıklamaları da göz önünde bulundurun.

Dersin içeriği ile ilgili hususlar:

1) Derste hava kirliliğine ilişkin örnekler/uygulamalar da veriliyor olmakla birlikte ders, fiziksel, kimyasal, (özellikle de) biyolojik atıksu arıtma proseslerinin simülasyonu üzerine yoğunlaşıyor.

2) Ders tamamen sayısal bir ders, Sayısal Analiz dersinden bile daha fazla... Bol miktarda matematiksel işlem içeren örnekler gösterilecek ve ödev/sınav soruları da bu nitelikte olacak.

3) Derste bol miktarda makale okumanız beklenecek. Okumanız gereken makalelerin hepsi yabancı dilde ve bunların kısa bir listesi ekteki ders planında mevcut.

4) Ders notu olarak bazı powerpoint sunum dosyaları mevcut. Online dersler kayıt altına alındığı için bu sunum dosyalarını paylaşmaya da gerek yok, istenirse paylaşırım. Ancak ana ders notu olarak önceki maddede bahsedilen makaleleri okumanız gerekecektir.

Dersin önşartları ile ilgili hususlar:

1) Ders seçmeli sınıfında olduğu için resmi önşartı yok.

2) Ders MES6 grubunda olduğu için sadece 8. döneminde (son dönem) olan öğrencilere hitap ediyor. 

3) Bazı 3. sınıf öğrencileri, son dönemlerini rahat geçirmek adına bu dersi üstten almak isteyebilirler. İçerik kısmının Madde 1'de verildiği gibi bu ders özellikle biyolojik atıksu arıtma proseslerine yoğunlaştığından, bu öğrenciler (BTİ dersini tamamlamadıkları için) bu derste zorlanıyor. Dikkat!

4) Ders, adından da anlaşılacağı üzere Çevre Mühendisliği ilgi alanına giren tüm prosesler ve sistemlerle ilgilenen bir ders. Bu yönüyle derse kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin aşağıda önem seviyesi ile birlikte verilen dersleri almış ve başarıyla tamamlamış olmasını tavsiye ediyorum. Aksi taktirde bu öğrenciler zorlanacaktır.

I. Fiziksel Temel İşlemler (orta önemli)

II. Kimyasal Temel İşlemler (orta önemli)

III. Biyolojik Temel İşlemler (çok önemli)

IV. Hava kirliliği (az önemli)

V. Hava Kirliliği Kontrolu (az önemli)

5) Ders tamamen sayısal olduğu için ve bol miktarda matematiksel işlem içerdiği için Sayısal Analiz dersi, bu dersin en önemli önşartı. Sayısal Analiz dersini başarıyla tamamlamamış veya Sayısal Analiz dersine ilgi duymayan öğrencilerin bu dersi almasını tavsiye etmiyorum.

6) Bu kadar ağır işlem yükünü hesap makinesiyle yapmak çoğu zaman imkansız. Çoğu zaman MS Excel'de uzun hesap tabloları yapmak gerekebilir. Ayrıca bazı durumlarda VBA, Matlab, C, Python gibi kendi seçtiğiniz bir platformda kendi yazılımlarınızı geliştirmeniz gerekebilir. Son olarak, sizlerle paylaşacağım kendime ait birçok yazılımı veya bazı ticari yazılımları kullanmanız gerekecektir. Kendi geliştireceğiniz uygulamalar için programlamaya ilgi duyuyor olmanız veya en azından Temel Bilgisayar Bilimleri dersinden iyi bir notla geçmiş olmanız tercih edilir

7) Bu dersin, önşartlar Madde 4, 5 ve 6'da verilen dersler için bir tekrar niteliğinde olduğunu düşünmeyin. Bunun aksine, bu derslerde öğrendiğiniz bilgileri uygulamaya koymanızı, yani sentez yapmanızı gerektiren, yeni konular anlatılacaktır.

Son notlar:

1) 3. sınıf öğrencilerinin bu dersi üstten almalarını tavsiye etmiyorum.

2) Yukarıda içerik ve önşartlarla ilgili maddelerde anlatılan konulara veya derslere ilgi duymayan öğrencilerin bu dersi almalarını tavsiye etmiyorum.

3) Bu ders çok ağır ve çok yoğun bir ders. Mezuniyet umutlarını bu derse bağlayan öğrencilerin bu dersi alıp da risk yapmasını tavsiye etmiyorum.

Ödevler:

Yukarıda açıkladığım tüm hususları ve ekte verilen ders planını okuyup da bu derse kayıt yaptıran öğrenciler için ilk görevi aşağıya yazıyorum:

Sayısal Analiz dersinden kök bulma (Newton-Raphson) ve sayısal integrasyon (Euler ve Runge-Kutta yöntemleri) konularını tekrar ederek derse gelin lütfen. İlk dersten itibaren bu yöntemleri yoğun bir şekilde kullanacağız. Ayrıca Fiziksel Temel İşlemler dersinden havalandırma proseslerini tekrar edin, çünkü ilk derste bir havalandırma modeli yazıp kullanacağız. Son olarak, ders planında listesi verilen makalelerden yayınlanmış olanlarını (2017-2020 arası) indirip, sonra okumak/kullanmak üzere saklayın.

DERS PLANI 2020-2021.pdf Creative Commons License

AutoSBR - Arduino Kontrollu SBR Sistemi
Diğer
9.01.2021

Bu dosya, arduino kontrollu, düşük maliyetli bir ardışık kesikli reaktör deney düzeneğine ait 3D çizimler, aygıt yazılımları ve PC yazılımını içermektedir. Cihazın benzerini yapmak veya modifiye etmek için yazarla irtibata geçiniz. 

AutoSBR- Goes to Website.rar Creative Commons License

bioXL3 Eklenti Paketi
Diğer
30.06.2020

Bu MS Excel eklenti paketi konvansiyonel atıksu arıtma proseslerinin Aktif Çamur Modeli No. 3 (ASM3) kullanılarak simülasyonu için geliştirilmiştir. Açık kaynak kodludur ve kullanımı oldukça kolaydır. Tüm proses reaktörlerinde, fazla çamur ve geri devir hatlarında ve ikincil çöktürme tankında tüm azot ve karbon bileşenlerinin konsantrasyonlarını hesaplayabilirsiniz. Ayrıca, arıtma prosesinin tüm noktalarında KOİ, TKN,TN ve AKM konsantrasyonları da hesaplanabilir. Bu listeye çamur yaşı ve tüm giderim verimlerini de ekleyebilirsiniz. 

bioXL3 ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak tüm meraklılarının kullanımına sunulmuştur. Simülasyon aracının doğruluğuna ilişkin kapsamlı testler yapılmış olmakla birlikte hem aracın doğruluğu hem de bilgisayarınızda oluşabilecek zararları peşinen kabul ederek kullanınız; yazarlar hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Lütfen aşağıdaki dergi makalesine atıf yapmayı unutmayınız:

Demir, S., Manav Demir, N., 2020. Implementation of Activated Sludge Model No. 3 as an educational tool: bioXL3. Computer Applications in Engineering Education, DOI: 10.1002/cae.22292.

bioXL3 v1.1.rar Creative Commons License

Yapay Sinir Ağları Excel Uygulaması
Diğer
4.12.2018

Program kodu açık olarak paylaşılmıştır. Excel VBA programlama hususunda tecrübeli olmayanların kodu değiştirmesi tavsiye edilmez. Programın kullanılması sırasında veya sonrasında bilgisayarda oluşabilecek veri kayıpları ve diğer yazılımsal/donanımsal arızalarla ilgili sorumluluk kabul edilmez. Programı kullanan kişi bu tür veri kaybı veya arıza durumlarını kabul etmeden kullanmamalıdır. 

Program sadece eğitim amaçlı geliştirilmiştir ve sonuçların doğruluğu garanti edilmez. 

Programı, ilgili dergi makalesine atıf yaparak kullanabilirsiniz. 

NUERAL NETWORK.rar Creative Commons License

MNLR 2.0
Diğer
16.10.2017
YTÜSU Kararlı Akım
Diğer
16.10.2017
YTÜSU Kararsız Akım
Diğer
16.10.2017
HidroXL Eklenti Paketi
Diğer
16.10.2017