Genel Bilgiler

Biyografi

13 Şubat 1974 tarihinde Antalya ili Gündoğmuş ilçesine bağlı Ortaköy beldesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Isparta Şarkikaraağaç’ta, ortaöğrenimini Şarkîkaraağaç Lisesi Orta kısmında, Lise öğrenimini ise Isparta Gazi lisesinde tamamladı.

Selim Hilmi Özkan, yükseköğrenimine 1993 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarih bölümünde başladı. Buradan 1997 yılında mezun oldu. Aynı yıl Süleyman Demirel Üniversitesinde yüksek lisans eğitimine başladı. 1998 yılında Afyon ili Sadıkbey İlköğretim okuluna Milli Tarih öğretmeni olarak atandı. Burada 1,5 yıl çalıştıktan sonra 1999 yılında Isparta ili Şarkîkaraağaç Lisesi Tarih öğretmenliği görevine tayin oldu. Bu arada, “El-Melik El-Mansur Seyfeddin Kalavun el-Elfi Hayatı ve Faaliyetleri (1280-1290)” isimli tezi ile 2000 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2002 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde başladığı doktora eğitimini “Amcazâde Hüseyin Paşa Hayatı ve Faaliyetleri (1644–1702)” isimli tezi ile 2006 yılında bitirdi.  2006 yılında Isparta Gazi Lisesi’ne tayin oldu. Burada bir yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Şanlıurfa Esentepe İMKB lisesinde yedek subay öğretmen olarak askerlik hizmetini tamamladı. 2008 yılında da Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak göreve başladı. Bu arada Giresun Üniversitesi Görele Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu müdürlüğü görevini de yürüttü.

2011 yılında da Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sosyal Bilgiler Eğitimi Bölümüne atandı.  Halen burada Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı ve aynı bölümün Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevlerini yürütmektedir.  Özkan, 2012 yılında ABD’de The University of Wisconsin’da, 2014-2015 eğitim öğretim yıllarında da Texas Tech Üniversitesinde misafir araştırmacı olarak alanı ile ilgili çalışmalarda da bulundu.

Alanı ile ilgili çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri ve sempozyumlarda sunulmuş bildirileri vardır. Daha çok çalışmaları Osmanlı siyasi tarihi ve dış politikası üzerine yoğunlaşmaktadır. Selim Hilmi Özkan evli olup Ramazan Fatih ve Kerim Alp isimli iki erkek ve Gülnihal isimli bir kız çocuk sahibidir.

Kurum Bilgileri

Birim
EĞİTİM FAKÜLTESİ
Bölüm
SOSYAL BİLİMLER VE TÜRKÇE EĞİTİM BÖLÜMÜ
Ana Bilim Dalı
SOSYAL BİLGİLER EĞİTİMİ

İletişim

E-posta
shilmi@yildiz.edu.tr
Diğer E-posta
selimhilmi@yahoo.com
Web Sayfası
http://ottomancivilization.com
İş Telefonu
+90 212 383 3921
Ofis
B-213
Posta Adresi
Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi B-213 Davutpaşa Kampüsü Esenler İSTANBUL